Sponsorzy

Forum

Zarejestruj się lub zaloguj, żeby dodać nowy temat

Urlop macierzyński a umowa na czas określony

ML17
postów

01 lipiec 2011

Urlop macierzyński a umowa na czas określony

Mam umowe o prace na czas określony do 31 grudnia 2011 a termin porodu ok 26 sierpnia czyli ok 18 tygodni urlopu macierzyńskiego. Co w takiej sytuacji z dalszym urlopem macierzyńskim - 2 +2 tygodnie? Może w takiej sytuacji lepiej isc na urlop macierzyński na 2 tygodnie przed planowanym porodem? Mam jeszcze sporo zaległego urlopu wypoczynkowego-rozumiem, ze po skończeniu umowy pracodawca musi wypłacic mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym po ustaniu umowy-czy kobieta z dzieckiem jest jakoś chroniona, czy możemy wtedy korzystac z ubezpieczenia partnera-ma własną działalność gospodarcza? Najbardziej chodzi mi o szczepienia dziecka.

ala-84
postów

01 lipiec 2011

Pieniądze za urlop

Pieniądze za urlop macierzyński wypłaca Zus -więc spokojnie:))będziesz miała płacone do końca 20 tygodnia:) Jeśli chcesz mieć dodatkowe dwa tygodnie płate to koniecznie dwa tygodnie przed końcem 20 tygodni napisz pismo do Zus-u w tej sprawie. Dodatkowo jeśli nie przedłużą ci umowy w pracy możesz iść na zasiłek dla bezrobotnych i będziesz miała -bodajże przez pół roku wypłacana kolejne świadczenia...z tym, że w tym czasie mogą Ciebie wzywać na różnego rodzaju szkolenia bądź do nowych potencjalnych miejsc zatrudnienia. Dziecko jest ubezpieczone przez Państwo do 18 roku życi więc o to się nie musisz martwić. Oczywiście dziecko i Ciebie partner może dopisać do swojego ubezpieczenia jeśli nie skorzystasz z opcji w UP. Pracodawca musi ci wypłacić kasę za niewykorzystany urlop lub ci go udzielić:)) Mam nadzieje, że nie za bardzo zamotałam i zrozumiesz o co mi chodzi:D

izis_79
postów

03 listopad 2011

Umowa do dnia porodu - macierzyński - urlop

To ja może jeszcze dopytam, bo nie bardzo, a nawet wcale, nie orientuję się w kwestiach prawnych dot. urlopu macierzyńskiego z umowa na czas określony... Otóż moja umowa na czas określony została przedłużona na czas do porodu (planowany na 11.11.11). I już teraz wiem, że nie będzie ona przedłużana. Od 3 sierpnia przebywam na zwolnieniu L4. Do wykorzystania zostało zostało mi 16 dni urlopu. W związku z powyższym pojawiają się pytania: 1. Co z urlopem? zostanie mi wypłacony ekwiwalent czy też pracodawca po porodzie będzie "kazał" mi go wykorzystać? 2. Jak wygląda kwestia macierzyńskiego...? Muszę zgłosić w ZUSie, że skończyła mi sie umowa, aby otrzymać pieniądze? 3. Z postu wyżej widzę, że najlepiej byłoby zaraz po porodzie (czy po macierzyńskim?) zarejestrować się na bezrobociu - dla ubezpieczenia i zasiłku (?). Czy też ubezpieczenie jest z macierzyńskiego ZUSu? 4. Mój partner również ma swoją działalność,a le z racji tego, że nie jesteśmy małżeństwem dopisanie do ubezpieczenia jest możliwe...? Nie wiem czy moje wątpliwości są zrozumiałe, więc w razie wu chętnie odpowiem na wątpliwości :) Z góry dziękuję :)

Zarejestruj się lub zaloguj, aby wziąć udział w dyskusji.